sowie

KibicPlus - Strefa Kibica

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Legenda wałbrzyskiej piłki nożnej Marian Szeja
2014-09-09 14:34

Za legendę wałbrzyskiej piłki nożnej uważany jest Marian Szeja, który występował w pozycji bramkarza. Dnia 20 sierpnia 2014 roku obchodził swoje 73 urodziny. Jako bramkarz zadebiutował już w 1955 roku, mając wtedy zaledwie 14 lat. Pięć lat później trafił do III ligi Górnika Thorez, a w 1964 roku awansował do II ligi. Rok później zadebiutował w Szczecinie w meczu z Finlandią, gdzie Polska wygrała 7:0. Po raz pierwszy zagrał on wtedy w naszej reprezentacji. Następnie w Liverpoolu w 1966 roku brał udział w meczu przeciwko Anglii, który zakończył się remisem. Kiedy nazwa klubu zmieniła się w 1968 roku na GKS Zagłębie Wałbrzych, to Marian Szeja awansował do I ligi.


Trzy lata później zajął trzecie miejsce w lidze i wystąpił w międzynarodowym turnieju piłki nożnej, organizowanym przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich czyli w Pucharze UEFA. W latach 1970/71 Zagłębie Wałbrzych odniosło wielki sukces. Stanęło na podium, zajmując trzecie miejsce po Górniku Zabrze i Legi Warszawa. W tamtych latach Zagłębie Wałbrzych uchodziło za bardzo solidną drużynę ligową. Swoje największe sukcesy zawdzięcza wybitnemu bramkarzowi Marianowi Szeja, który często wraca pamięcią do lat siedemdziesiątych, kiedy to polska drużyna zremisowała z RFN w Hamburgu i odniosła zwycięstwo z Hiszpanią w Gijon. W 1973 roku, jako senior piłki nożnej wyjechał do Francji, gdzie grał w FC Metz, a następnie w AJA Auxerre. W 1979 roku brał udział w finale Pucharu Francji, gdzie rok później awansował do I ligi francuskiej. Po zakończeniu swojej piłkarskiej kariery powrócił do Wałbrzycha. Jeszcze przez kilka lat, zawierając dwu lub trzymiesięczne kontrakty szkolił za granicą bramkarzy. W polskiej reprezentacji zagrał on 15 razy, a w 2007 roku odebrał replikę złotego medalu olimpijskiego. Marian Szeja to najlepszy polski bramkarz lat siedemdziesiątych.Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: